26 marca 2016 Udostępnij

Chora wątroba - jak karmić swojego pupila?

Troskliwy opiekun psa na pewno zwróci uwagę na pierwsze objawy problemów z wątrobą u swojego pupila. Biegunka, wymioty, spadek wagi, apatia i bóle brzucha to tylko niektóre z niepokojących symptomów, które warto skonsultować z lekarzem weterynarii. Od szybkiej reakcji właściciela zależy skuteczność i szybkość leczenia. Na szczęście wątroba to narząd, który posiada dużą zdolność regeneracji – odpowiednia terapia farmakologiczna i zmiana diety przynoszą bardzo dobre rezultaty.

Dieta dla psów z chorą wątrobą

Wątroba spełnia w organizmie zwierzęcia klika różnych funkcji. Odpowiada między innymi za syntezę i magazynowanie niezbędnych do codziennego funkcjonowania produktów przemiany materii, odtruwa organizm, reguluje gospodarkę wodną i elektrolitową, a także wyrównuje temperaturę ciała oraz reguluje krążenie krwi. Aby wspomóc pracę narządu, tak, by nadal mógł spełniać wszystkie te zadania, należy przede wszystkim unikać jego przeciążania. Będzie to możliwe dzięki niskotłuszczowej, lekkostrawnej diecie. Pies musi codziennie otrzymywać określoną ilość składników odżywczych i witamin, ale jednocześnie produkty, z których je pozyska, nie mogą obciążać wątroby. Ważne jest również ustalenie nowych pór posiłków i podawanie psu częściej mniejszych porcji – ułatwi to trawienie.

Zmiana diety powinna odbywać się pod kontrolą weterynarza, który poleci odpowiedni produkt w zależności od stanu i potrzeb danego psa.

Specjalistyczne karny weterynaryjne

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku schorzeń wątroby jest skorzystanie z gotowych karm weterynaryjnych przeznaczonych specjalnie dla psów borykających się z takimi problemami. Samodzielne skomponowanie odpowiednio zbilansowanych posiłków byłoby w tym przypadku bardzo trudne i wymagałoby dużej wiedzy i doświadczenia. Wybór konkretnego produktu najlepiej skonsultować z weterynarzem, na rynku dostępnych jest bowiem co najmniej kilka różnych opcji.

Przykładem karmy stworzonej specjalnie z myślą o psach cierpiących na schorzenia wątroby jest Trovet Highly Digestible Liverprotecting Diet. Jest ona wskazana również w przypadku innych problemów związanych z pracą przewodu pokarmowego i trzustki. Dwa główne składniki mokrej karmy to mięso z kurcząt i ryż, ważna jest także obecność witamin i minerałów, które wpływają na ogólną kondycję psa. Pożywienie można podawać przez sześć miesięcy, po tym okresie decyzję co do kontynuowania terapii powinien podjąć lekarz weterynarii.