26 marca 2016 Udostępnij

Czy wybór karmy ma znaczenie przy schorzeniach mózgu?

Kwestia prawidłowego żywienia psów poruszana jest coraz częściej – zwracają na nią uwagę już nie tylko lekarze weterynarii, ale również opiekunowie psów samodzielnie podejmują starania, by wybrać najlepszą opcję. Istotne jest jej dostosowanie do indywidualnych potrzeb pupila – wówczas ma ona szansę realnie wpłynąć na jego samopoczucie i wzmocnić osłabione organy.

Szczególnej troski – również jeśli chodzi o sposób żywienia – wymagają psi seniorzy. Pogorszone funkcjonowanie narządów i możliwe schorzenia wpływają znacząco na komfort życia zwierząt. Ta grupa psów jest także najbardziej narażona na schorzenia mózgu. W ich wyniku następują przede wszystkim zmiany w zachowaniu, które powinny zaniepokoić właściciela. Po konsultacji z lekarzem, warto rozważyć zmianę diety na wspomagającą pracę mózgu.

Specjalne składniki karm dla psów ze schorzeniami mózgu

Karmy weterynaryjne pod względem składu różnią się znacząco od tych, które na co dzień podajemy zdrowym, dorosłym psom. Specjalne potrzeby – w tym przypadku osłabienie czynności mózgu wymagają innych proporcji dotychczas podawanych składników lub włączenia do diety dodatkowych substancji.

Dla prawidłowego działania mózgu pożądana jest obecność takich elementów jak witamina E oraz inne przeciwutleniacze, dzięki nim zniwelowane zostaje negatywne oddziaływanie  wolnych rodników. Warto zwrócić również uwagę na obecność L-karnityny, kwasu alfa-liponowego oraz kwasów tłuszczowych omega – 3, które pobudzają procesy w obrębie błon komórkowych. W związku z tym, że schorzenia mózgu najczęściej wiążą się z podeszłym wiekiem psów, w specjalistycznych karmach często obniżone zostają ilości białka, sodu i fosforu, co wpływa na usprawnienie pracy takich narządów, jak serce czy nerki.

Efekty stosowania specjalistycznych karm

Dieta ma bardzo duże znaczenie dla jakości życia naszego zwierzaka, a w przypadku schorzeń i dolegliwości jej zmiana jest koniecznością. Nie inaczej jest w przypadku schorzeń mózgu, kiedy powinniśmy zadbać o znalezienie odpowiedniego produktu. Dzięki niemu zahamowane zostają negatywne procesy zachodzące w mózgu, a co za tym idzie, również zachowanie zwierzęcia wraca do normy. Zmniejszają się zaburzenia orientacji przestrzennej, zachowane zostają wyuczone nawyki, poprawia się także sposób reagowania psa na środowisko zewnętrzne. Zmiany w zachowaniu można zaobserwować już po około sześciu tygodniach stosowania diety odpowiednio dobranej do schorzenia. Należy jednak pamiętać, że ze względu na działanie pokarmu na organizm, przed rozpoczęciem kuracji wskazana jest konsultacja z weterynarzem w celu wykluczenia innych powodów zmian w zachowaniu.