26 marca 2016 Udostępnij

Karmy wspomagające pracę wątroby

Problemy z wątrobą mogą być wynikiem zatruć, działania wirusów, bakterii lub być efektem przewlekłej niewydolności narządu. Bez względu na przyczynę bardzo ważnym elementem terapii jest zmiana diety na lżejszą i zawierającą składniki, które wspomogą regenerację wątroby. Nadmierne obciążenie narządu spowodowane podawaniem niewłaściwego pokarmu może pogłębiać problem i osłabiać naturalną zdolność wątroby do regeneracji. Warto zasięgnąć porady weterynarza i wybrać jedną ze specjalistycznych karm. Ich producenci gwarantują, że psu zostaną zapewnione wszystkie niezbędne elementy odżywcze, a odpowiednio dobrane dodatki wspomogą pracę wątroby.

TROVET Highly Digestible Liverprotecting Diet

Karma firmy Trovet ma szerokie zastosowanie, sprawdza się w przypadku schorzeń wątroby, ale wspomaga również pracą trzustki i całego przewodu pokarmowego. Dzięki kompozycji składników aktywnych możliwe jest zahamowanie destrukcji tkanek wątroby i komórek trzustki. Regenerację już uszkodzonych zapewnia natomiast obecność białka wysokiej jakości. Innymi istotnymi dla zdrowotnych funkcji karmy składnikami są witaminy z grupy B, lecytyna i cholina – przyspieszają one metabolizm wątrobowy.

Skład karmy opiera się na mielonej kukurydzy oraz mięsie z kurcząt (> 30%). Oprócz nich w składzie znalazły się również: mięso z kurcząt wstępnie trawione enzymami, jęczmień, tłuszcz zwierzęcy, olej sojowy, pszenica, pulpa buraczana, cholina, lecytyna, siarczan miedzi, siarczan żelaza, tlenek manganu, tlenek cynku, witaminy, suszone drożdże piwne.

Dla ogólnej kondycji psa istotne są również obecne w karmie witaminy, minerały i aminokwasy w odpowiednich dawkach.

ROYAL CANIN Hepatic

Propozycja firmy Royal Canin jest polecana w przypadku szeregu schorzeń związanych z wątrobą i przewodem pokarmowym. Przewlekłe zapalenie wątroby, zespolenie wrotno-oboczne, encefalopatia wątrobowa, choroba spichrzeniowa, piroplazmoza to problemy, które mogą dotknąć naszego psa, a elementem terapii będzie właśnie zmiana diety na serię Hepatic. Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu nowej karmy, konieczna jest konsultacja z weterynarzem, będzie on miał także kontrolę nad czasem kuracji, który początkowo powinien wynosić sześć miesięcy.

Wśród zalet karmy należy wymienić zastosowanie wysokostrawnych białek roślinnych, nieobciążających wątroby i dobrze tolerowanych przez psy cierpiące na jej schorzenia. Dzięki zmniejszonej ilości miedzi możliwe jest ograniczenie odkładania się pierwiastka w wątrobie.

Skład karmy opiera się na ryżu, kukurydzy oraz tłuszczach zwierzęcych. Pełna jest również witamin i minerałów.