26 marca 2016 Udostępnij

Najważniejsze składniki karm, mające znaczenie przy schorzeniach mózgu

Każda z karm weterynaryjnych przeznaczonych dla psów z określonymi problemami zdrowotnymi ma swój unikalny skład. Sposób żywienia powinien być bowiem dostosowany nie tylko do wieku zwierzęcia, ale brać pod uwagę jego specyficzne potrzeby. Podawanie nieodpowiednio zbilansowanej karmy może skutkować pogarszaniem się stanu zdrowia, jeśli jeden z jej składników wyjątkowo negatywnie oddziałuje na psi organizm. Wybór weterynaryjnej karmy zawsze należy skonsultować z lekarzem, bo nieodpowiednio dobrana również może przynieść więcej negatywnych skutków niż korzyści.

Schorzenia mózgu najczęściej wiążą się z naturalnymi procesami starzenia. Psi seniorzy mogą mieć problemy z orientacją, snem lub wykonywanymi codziennie czynnościami i komendami. Zahamowanie tych procesów i wsparcie pracy mózgu jest możliwe dzięki obecności w pożywieniu określonych substancji. Będą to między innymi:

- Witamina E, karotenoidy, flawonoidy – wszystkie te elementy należą do grupy przeciwutleniaczy. Ich ilość w karmach dedykowanych zwierzętom ze schorzeniami mózgu powinna być odpowiednio większa niż w przypadku innego rodzaju produktów. Dzięki przeciwutleniaczom zmniejsza się ryzyko uszkodzeń wywołanych przez wolne rodniki. Wpływają również na zapobieganie zmianom w zachowaniu psa związanym z podeszłym wiekiem.

- L-karnityna i kwas alfa-liponowy – nie zawsze pojawiają się w klasycznych karmach, ale dla psów cierpiących na schorzenia mózgu są szczególnie cenne. Ograniczają przyrost wolnych rodników, a dodatkowo ułatwiają wytwarzanie energii w mitochondriach.

- Kwasy tłuszczowe omega-3 – szczególnie istotne są ich dwa rodzaje: DHA i EPA. Odpowiadają za pobudzanie procesów zachodzących w błonach komórkowych, a co za tym idzie, wspomaganie pracy mózgu.

Wraz z wiekiem osłabieniu ulegają również inne narządy, dlatego karmy dla psich seniorów oprócz oddziaływania na mózg wpływają także na pracę serca czy nerek. Jest to możliwe dzięki obniżeniu w diecie ilości białka, sodu i fosforu. Natomiast zwiększona ilość włókna pozytywnie wpływa na funkcjonowanie jelita grubego.

Kompleksowa pomoc starszemu psu i wspomaganie pracy całego organizmu dzięki odpowiedniemu żywieniu wpływa na komfort jego życia i zachowanie. Sprawna praca mózgu w połączeniu z prawidłowym funkcjonowaniem narządów sprawią, że nasz pupil jeszcze długo będzie cieszył się życiem.