26 marca 2016 Udostępnij

ROYAL CANIN Hepatic - puszka

Konieczność zmiany karmy na dietę weterynaryjną to wyzwanie zarówno dla opiekuna, jak i zwierzęcia. Istotny jest przemyślany wybór danego produktu oraz umiejętne jego wprowadzenie. Może w tym pomóc łączenie różnych rodzajów pożywienia – karma sucha jest bardzo często podstawą codziennej diety, ale warto zaproponować psu również wersję mokrą. Taką możliwość daje opiekunom firma Royal Canin tworząc w ramach serii Hepatic karmę w puszcze. Wskazaniem do jej stosowania są różnorodne dolegliwości związane z funkcjonowaniem wątroby – będą to: przewlekłe zapalenie narządu, zespolenie wrotno-oboczne, encefalopatia wątrobowa, niewydolność, choroba spichrzeniowa oraz piroplazmoza.

Wybierając karmę, należy również pamiętać o przeciwskazaniach do jej stosowania. W przypadku Royal Canin Hepatic będzie to ciąża, laktacja lub okres intensywnego wzrostu szczeniaka oraz schorzenia trzustki i hiperlipidemia. Najlepiej skonsultować tę kwestię z lekarzem, ustalając jednocześnie czas terapii. Początkowo dieta może być podawana przez sześć miesięcy.

Korzyści dla wątroby

Stosowanie odpowiedniej karmy wpływa na stan narządu – jest to działanie wielopoziomowe, które przyczyna się do ogólnej poprawy stanu zdrowia psa. Dieta ma wpływ na następujące aspekty funkcjonowania organizmu:

- usprawnia przemianę materii,

- dostarcza przeciwutleniaczy potrzebnych do neutralizacji wolnych rodników,

- umożliwia regenerację hepatocytów,

- przeciwdziała pogłębianiu się zmian zapalnych i zwłóknieniowych,

- zmniejsza nadciśnienie wrotne dzięki obniżeniu poziomu sodu w diecie,

- ogranicza odkładanie miedzi w wątrobie, zmniejszając jej ilość dostarczaną w pożywieniu.

Skład

Podstawą diety opartej na karmie Royal Canin Hepatic będą zboża – kukurydza i ryż, oraz mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego uzyskane z kurczaka. Dalsze miejsca w składzie zajmują: oleje i tłuszcze, produkty pochodzenia roślinnego, jaja oraz produkty pochodne z jaj, minerały.

Ważną rolę w diecie zwierzęcia – zwłaszcza chorego – spełniają dodatki dietetyczne. Należą do nich witaminy i minerały: D3, E1 (żelazo), E2 (jod), E4 (miedź), E5 (mangan), E6 (cynk).

Podawanie karmy

Wprowadzanie nowego sposobu żywienia powinno być procesem stopniowym – najlepiej przez około 7 dni podawać karmę mieszaną, składającą z się z dotychczas podawanej i nowej. Stopniowo należy zwiększać ilość pożywienia specjalistycznego, aż do całkowitego wyeliminowania poprzedniej karmy.

Wskazania co do wielkości porcji podane są na opakowaniu i uwzględniają wielkość psa oraz nawyki żywieniowe. Inaczej będzie wyglądała dieta, w której łączymy karmę suchą i mokrą, a inne proporcje należy zachować, gdy opieramy się tylko na jednym rodzaju produktu.