26 marca 2016 Udostępnij

Schorzenia stawów – wybór karmy

Dieta to bardzo ważny element podczas zmagania się ze schorzeniami stawów. Odpowiednio dobrane składniki pomagają łagodzić stany zapalne, zmniejszyć ból towarzyszący poruszaniu oraz ochraniać i wzmacniać chrząstki stawowe. Diagnostyka i leczenie farmakologiczne leżą po stronie lekarza, ale właściciel właśnie poprzez odpowiednie żywienie ma szansę realnie wpłynąć na samopoczucie swojego pupila. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm specjalistycznych, w tym również produkty dedykowane psom cierpiącym z powodu zwyrodnień. Warto zapoznać się z tą ofertą i z pomocą weterynarza wybrać odpowiednią dla naszego zwierzaka opcję.

PURINA PRO PLAN VETERINARY DIETS JM Joint Mobility Formula

To karma dostosowana jest do potrzeb zarówno szczeniąt, psów dojrzałych, jak również seniorów. Możemy ją wybrać niezależnie od rasy i wielkości zwierzaka. Sprawdzi się przede wszystkim w profilaktyce chorób stawów. Jej skład charakteryzuje się wysoką zawartością kwasów omega-3, DHA i EPA, które pomagają zmniejszyć ryzyko zapalenia stawów. Istotna jest również zwiększona w porównaniu do klasycznych karm ilość przeciwutleniaczy – witaminy E oraz C. Dzięki nim zmniejszony zostaje stres oksydacyjny, prowadzący do uszkodzenia tkanek. Stan chrząstek poprawią także glukozamina i siarczan chondroityny. Karma firny Purina pomaga ponadto utrzymać odpowiednią masę ciała zwierzęcia – jest to bardzo ważne, bo nadwaga, szczególnie w przypadku psów zagrożonych chorobami stawów, nasila objawy.

Karma sucha sprawdzi się jako podstawa codziennej diety. W jej składnie na dwóch pierwszych pozycjach znalazł się ryż oraz odwodnione białko z łososia, odpowiadające za smak pożywienia. Dalsze pozycje to glutenowa mączka kukurydziana, pszenica, odwodnione białko drobiowe, suszone całe jajo, digest, koncentrat białka rybiego, włókno z groszku, tłuszcz zwierzęcy.

ROYAL CANIN Adult Giant Dog Osteo & Digest

Na problemy ze stawami szczególnie narażone są psy ras dużych i to właśnie im dedykowana jest karma produkowana przez Royal Canin. Jest ona mniej uniwersalna, ale za to lepiej trafia w konkretne potrzeby dorosłych (powyżej 18-24 miesiąca życia) olbrzymich zwierząt.

Składniki zawarte w pożywieniu przede wszystkim odpowiadają za wzmocnienie kości i stawów. Na tym nie kończą się jednak zalety karmy, która pozytywnie wpływa również na pracę przewodu pokarmowego, a ponadto nie obciąża żołądka. Dodatek przeciwutleniaczy odpowiada natomiast za walkę z wolnymi rodnikami.

Karma sucha ma bogaty skład, w którym znalazły się: kukurydza, suszone białko drobiowe, ryż, tłuszcze zwierzęce, mąka pszenna, suszone białko wieprzowe, hydrolizat białka zwierzęcego, sole mineralne, gluten pszenny, pulpa buraczana, włókno roślinne, olej sojowy, olej rybny, hydrolizat skorupiaków, wyciąg z aksamitki wzniesionej.